in

High school baseball: Southern Section playoff pairings

High school baseball Southern Section playoff pairings
Spread the love



SOUTHERN SECTION BASEBALL

DIVISION 1

First round, Thursday

#1 JSerra, bye

Chaminade at Capistrano Valley

Vista Murrieta at Yucaipa

South Hills at Damien

Santa Margarita at Huntington Beach

Redondo at Corona

Crescenta Valley at Sherman Oaks Notre Dame

Beckman at #4 Ayala

Aliso Niguel at #3 Orange Lutheran

Foothill at Mira Costa

West Ranch at La Mirada

St. Bonaventure at Bishop Amat

Servite at King

Temecula Valley at Cypress

Dana Hills at Arcadia

Temescal Canyon at #2 Harvard-Westlake

DIVISION 2

Wild-card game, Wednesday

Gardena Serra at Moorpark

First round, Friday

Wild-card winner at #1 Thousand Oaks

Marina at Mission Viejo

Dos Pueblos at Maranatha

Santa Fe at San Dimas

Los Alamitos at Garden Grove Pacifica

El Dorado at Paloma Valley

Bonita at La Quinta

Simi Valley at #4 Ocean View

Yorba Linda at #3 Villa Park

Alemany at Rio Mesa

La Canada at Camarillo

Northview at Corona del Mar

Oak Hills at Quartz Hill

Canyon Springs at Trabuco Hills

Gahr at Long Beach Poly

Summit at #2 Sierra Canyon

DIVISION 3

First round, Thursday

#1 Hart, bye

Cerritos, bye

Los Osos at Lakewood

Calabasas at Pasadena Poly

Torrance, bye

Millikan at Mary Star

Redlands East Valley at Carter

Saugus at #4 Santa Barbara

Irvine at #3 Chino Hills

Fountain Valley at Don Lugo

Palos Verdes at West Torrance

Sonora, bye

La Salle at Ontario Christian

Arlington at Tahquitz

Grand Terrace at Capistrano Valley Christian

#2 Warren, bye

DIVISION 4

First round, Friday

California at #1 Murrieta Mesa

Woodcrest Christian at Xavier Prep

Alhambra at Monrovia

Village Christian at Grace Brethren

Culver City at La Sierra

Rancho Cucamonga at El Modena

Valley View at Kaiser

Downey at #4 Westlake

#3 Royal at Nogales

El Rancho at Montebello

Charter Oak at Los Altos

Fullerton at Woodbridge

Corona Centennial at Loara

Segerstrom at Heritage

Salesian at La Serna

Oxnard at #2 Paraclete

DIVISION 5

Wild-card games, Tuesday

A–Bishop Diego at Claremont

B–Bellflower at Laguna Hills

C–Rio Hondo Prep at #4 Crean Lutheran

D–Burbank Burroughs at Arroyo

E–Shadow Hills at Cajon

F–Silverado at Serrano

First round, Thursday

St. Margaret’s at #1 Citrus Valley

Santa Paula at Highland

Winner wild-card A at San Marcos

Orange Vista at Sultana

Winner wild-card B at Citrus Hill

Garey at Walnut

Oxford Academy at St. Anthony

Winner wild-card C at Century

Winner wild-card D at #3 Malibu

Savanna at Indio

Schurr at Pomona

Winner wild-card E at Adelanto

Winner wild-card F at Hemet

Sierra Vista at Burbank

Ventura at Flintridge Prep

Mayfair at #2 North Torrance

DIVISION 6

Wild-card games, Wednesday

A–Chaffey at Big Bear

B–Downey Calvary Chapel at Knight

C–Westminster at Anaheim

D–Gladstone at West Valley

E–Linfield Christian at Lakeside

F–Crossroads at Carpinteria

G–Santa Ana at St. Bernard

First round, Friday

Winner wild-card A at #1 Aquinas

Orange at Westminster La Quinta

Winner wild-card B at de Toledo

Buena at Foothill Tech

Bloomington at Elsinore

Ontario at Excelsior

South Pasadena at Jurupa Valley

#4 Viewpoint at Trinity Classical

University Prep at #3 Ramona

Winner wild-card C at Santa Ana Calvary Chapel

Winner wild-card D at Pasadena Marshall

Barstow at Cerritos Valley Christian

Winner wild-card E at Colton

Winner wild-card Fat Beverly Hills

Winner wild-card G at Bishop Montgomery

Rim of the World at #2 La Habra

DIVISION 7

First round, Thursday

#1 Hesperia Christian, bye

Santa Clarita Christian at Wildomar Cornerstone Christian

Los Amigos at Temecula Prep

Pioneer at La Verne Lutheran

Indian Springs at Desert Hot Springs

Cobalt at Arroyo Valley

Milken at Da Vinci

Villanova Prep at #4 Lancaster Desert Christian

Banning at #3 Tarbut V’Torah

Santa Monica Pacifica Christian at Coast Union

Lancaster at Ojai Valley

Academy for Careers & Exploration at Gabrielino

Western Christian at Lennox Academy

Hawthorne at Verbum Dei

Desert Mirage at Santa Rosa Academy

Mountain View at #2 Vasquez

NOTES: Second round in all divisions, June 8; quarterfinals, June 11; semifinals, June 15. Championships, June 18 at Blair Field (Long Beach) and June 19 at Cal State Fullerton.





Source link


Spread the love

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

GIPHY App Key not set. Please check settings

What do you think?

Bachelor Nation Star Caila Quinn Marries Nick Burrello

Bachelor Nation Star Caila Quinn Marries Nick Burrello

Cody Simpson Shares Rare Insight Into Why He and Miley

Cody Simpson Shares Rare Insight Into Why He and Miley Cyrus Split