in

High school basketball: Southern Section girls’ playoff results and updated pairings

High school basketball Southern Section girls playoff results and updated



SOUTHERN SECTION GIRLS’ BASKETBALL

OPEN DIVISION

Saturday

Pool A

Etiwanda 71, Windward 58

Mater Dei 49, Rosary 44

Pool B

Sierra Canyon 79, Bishop Montgomery 28

Corona Centennial 70, Orangewood Academy 45

Wednesday, 7 p.m.

Pool A — #5 Rosary (0-1) at #1 Etiwanda (1-0), #8 Windward (0-1) at #4 Mater Dei (1-0)

Pool B — #6 Orangewood Academy (0-1) at #2 Sierra Canyon (1-0), #7 Bishop Montgomery (0-1) at #3 Corona Centennial (1-0)

Feb. 19, 7 p.m.

Pool A — #4 Mater Dei at #1 Etiwanda, #8 Windward at #5 Rosary

Pool B — #3 Corona Centennial at #2 Sierra Canyon, #7 Bishop Montgomery at #6 Orangewood Academy

NOTE: Championship, Feb. 26.

DIVISION 1

First round, Saturday

Camarillo 85, Cajon 42

Paloma Valley 47, Eisenhower 42

St. Paul 58, San Clemente 43

North Torrance 65, Harvard-Westlake 48

Chaminade 59, Long Beach Wilson 39

Lynwood 45, Redondo 41

Oxnard 70, St. Anthony 67 (OT)

Westlake 63, Troy 45

Anaheim Fairmont Prep 49, Alemany 40

Mira Costa 42, Bonita 32

Long Beach Poly 67, Eastvale Roosevelt 42

Marlborough 51, St. Mary’s Academy 33

West Torrance 56, Esperanza 48

Peninsula 60, Tustin 32

King 45, Ventura 44

Viewpoint 65, Valley View 59

Second round, Wednesday, 7 p.m.

#1 Camarillo at Paloma Valley

St. Paul at North Torrance

Chaminade at Lynwood

Oxnard at #4 Westlake

Mira Costa at Anaheim Fairmont Prep

Long Beach Poly at Marlborough

Peninsula at West Torrance

King at #2 Viewpoint

DIVISION 2AA

First round, Saturday

Orange Lutheran 85, Foothill 42

Chaparral 56, Village Christian 52

Woodbridge 63, West Covina 38

Chino Hills 76, Millikan 42

Downey 47, Murrieta Mesa 29

Glendora 50, Covina 44

Santa Monica 43, Leuzinger 34

Oxnard Pacifica 57, La Serna 47

Vista Murrieta 71, Northview 44

Brea Olinda 58, Royal 45

Burbank Burroughs 73, Flintridge Prep 40

Santa Barbara 37, San Dimas 35

Sage Hill 71, Tesoro 44

First round, Monday

Rolling Hills Prep at Saugus, 6 p.m.

Second round, Wednesday, 7 p.m.

Chaparral at #1 Orange Lutheran

Woodbridge at Chino Hills

Downey at Sonora

Glendora at #4 Crean Lutheran

#3 Santa Monica at Oxnard Pacifica

Brea Olinda at Vista Murrieta

Burbank Burroughs at Rolling Hills Prep/Saugus winner

#2 Sage Hill at Santa Barbara

DIVISION 2A

First round, Saturday

Ontario Christian 67, Upland 40

Corona del Mar 45, Ridgecrest Burroughs 43

Beckman 51, San Juan Hills 46 (2OT)

Crescenta Valley 43, Sunny Hills 25

Brentwood 61, Newport Harbor 40

Mary Star 63, Cerritos Valley Christian 32

Paramount 45, Yucaipa 33

South Pasadena 71, Arcadia 47

Santa Margarita 65, Xavier Prep 53

Mayfair 65, Heritage Christian 38

Culver City 58, California 32

Beaumont 67, Los Osos 52

Yorba Linda 43, Sherman Oaks Notre Dame 36

Los Altos 69, La Quinta 35

Keppel 57, Pioneer 52

Corona Santiago 64, Portola 39

Second round, Wednesday, 7 p.m.

#1 Ontario Christian at Corona del Mar

Crescenta Valley at Beckman

Mary Star at Brentwood

#4 South Pasadena at Paramount

Mayfair at #3 Santa Margarita

Beaumont at Culver City

Yorba Linda at Los Altos

#2 Corona Santiago at Keppel

DIVISION 3AA

First round, Saturday

Canyon Country Canyon 69, El Dorado 43

La Canada 44, Burbank Providence 41

Cerritos 57, Hesperia 54

Claremont 51, Garden Grove Santiago 41

Riverside Poly 51, Whitney 41

Yucca Valley 59, Lancaster 42

Northwood 56, Fountain Valley 35

Oak Hills 47, La Palma Kennedy 37

La Salle 58, Norco 34

Twentynine Palms 78, Silverado 46

Cypress 71, Segerstrom 58

Calabasas 66, Santa Clara 23

Summit 47, Temescal Canyon 38

Bell Gardens 34, Moorpark 31

Anaheim 71, Lakewood 66

Hart 79, Norwalk 24

Second round, Wednesday, 7 p.m.

#1 Canyon Country Canyon at La Canada

Cerritos at Claremont

Riverside Poly at Yucca Valley

#4 Oak Hills at Northwood

Twentynine Palms at #3 La Salle

Calabasas at Cypress

Summit at Bell Gardens

Anaheim at #2 Hart

DIVISION 3A

First round, Saturday

Oaks Christian 65, Diamond Bar 21

Chino 61, Godinez 23

Highland 52, Whittier 26

Moreno Valley 87, Jurupa Hills 57

Redlands East Valley 68, Patriot 47

Louisville 68, El Toro 45

Westminster 71, Bassett 24

San Marcos 43, St. Genevieve 28

Dos Pueblos 44, Schurr 32

Trinity Classical 77, Oakwood 49

Holy Martyrs 58, Don Lugo 23

Riverside Notre Dame 63, Hillcrest 58

Rowland 43, Edison 35

Burbank 39, Foothill Tech 25

Montclair 47, St. Bonaventure 26

Shadow Hills 89, Elsinore 39

Second round, Wednesday, 7 p.m.

Chino at #1 Oaks Christian

Moreno Valley at Highland

Louisville at Redlands East Valley

#4 San Marcos at Westminster

#3 Dos Pueblos at Trinity Classical

Holy Martyrs at Riverside Notre Dame

Rowland at Burbank

#2 Shadow Hills at Montclair

DIVISION 4AA

First round, Saturday unless noted

Lawndale 58, San Jacinto 36

Trabuco Hills 46, Woodcrest Christian 43

Bishop Conaty-Loretto 55, Rio Hondo Prep 50

Placentia Valencia 51, Rubidoux 39

Gabrielino 57, Charter Oak 46

Pilibos 42, Grand Terrace 39

Bishop Diego 45, La Reina 33 (Friday)

Heritage 54, Artesia 52

West Ranch 77, Santa Paula 57

Garey 52, Indio 38

Victor Valley 62, Quartz Hill 29

San Bernardino 68, Barstow 44

Knight 37, Rosemead 34

Hawthorne 64, Duarte 41

Second round, Wednesday, 7 p.m.

Trabuco Hills at #1 Lawndale

Bishop Conaty-Loretto at Placentia Valencia

Gabrielino at Pilibos

#4 Heritage at Bishop Diego

West Ranch at #3 Rialto

Victor Valley at Garey

San Bernardino at Knight

Hawthorne at #2 Santa Ana Calvary Chapel

DIVISION 4A

First round, Saturday unless noted

Ramona 29, Cobalt 23 (Friday)

Hueneme 44, Morningside 32

Banning 62, Santa Monica Pacifica Christian 25

Palm Springs 38, Sierra Vista 30 (Friday)

Temple City 46, Avalon 31

Notre Dame Academy 62, Newbury Park Adventist 26

Saddleback 31, Arroyo 17

Lakeside 45, Da Vinci 41

Flintridge Sacred Heart 71, St. Monica Academy 18

Nordhoff 70, Coastal Christian 20

Aquinas 70, Hesperia Christian 15

Second round, Wednesday, 7 p.m.

Ramona at #1 Newport Beach Pacifica Christian

Hueneme at Sacred Heart

Banning at Shalhevet

Palm Springs at #4 San Jacinto Valley Academy

#3 Temple City at Notre Dame Academy

Saddleback at CSDR

Flintridge Sacred Heart at Lakeside

Nordhoff at #2 Aquinas

DIVISION 5AA

First round, Saturday unless noted

Capistrano Valley Christian 86, Academy for Academic Excellence 17 (Friday)

Indian Springs 26, Lucerne Valley 10

Eastside 47, St. Bernard 38

San Marino 57, Packinghouse Christian 27

Santa Maria Valley Christian 44, Thacher 29

Kaiser 38, Redlands Adventist 33

California Lutheran 67, Crossroads Christian 20

Laguna Beach 51, Loara 38

Palm Desert 36, Coast Union 28 (Friday)

Arrowhead Christian 43, Jurupa Valley 33

Bermuda Dunes Desert Christian 50, Colton 25

St. Monica 49, South El Monte 43

First round, Monday

#2 Milken at Nuview Bridge, 5 p.m.

Second round, Wednesday, 7 p.m.

#1 Capistrano Valley Christian at Indian Springs

Eastside at San Marino

Santa Maria Valley Christian at Fontana

#4 California Lutheran at Kaiser

#3 Laguna Beach at Palm Desert

Arrowhead Christian at Yeshiva

Bermuda Dunes Desert Christian at University Prep

#2 Milken/Nuview Bridge winner at St. Monica

DIVISION 5A

First round, Saturday unless noted

West Valley 49, Hawthorne Math/Science 25

Orange 39, Downey Calvary Chapel 25

Anza Hamilton 59, Mesrobian 27

Savanna 40, Los Amigos 9

Ramona Convent 68, Victor Valley Christian 15

Workman 75, New Harvest Christian 15

Vistamar 54, Compton Early College 13

Lancaster Baptist 24, St. Jeanne de Lestonnac 20

Estancia 57, Silver Valley 18

Edgewood 48, Hillcrest Christian 17

AGBU 63, Southlands Christian 25

Santa Ana 50, Beacon Hill 13 (Friday)

La Verne Lutheran 39, Le Lycee 36

Magnolia 50, Geffen 24

Second round, Wednesday, 7 p.m.

West Valley at #1 Price

Orange at Anza Hamilton

Ramona Convent at Savanna

#4 Vistamar at Workman

#3 Lancaster Baptist at Estancia

Edgewood at AGBU

Santa Ana at La Verne Lutheran

Magnolia at #2 Bethel Christian

NOTES: Quarterfinals, Feb. 19; semifinals, Feb. 23. Championships, Feb. 26.





Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.

GIPHY App Key not set. Please check settings

High school soccer Southern Section girls playoff results and updated

High school soccer: Southern Section girls’ playoff results and updated pairings

Why Joe Burrow and Olivia Holzmachers Love Story Is a

Why Joe Burrow and Olivia Holzmacher’s Love Story Is a Touchdown