in

Beyoncé, Zendaya and More Receive 2023 NAACP Image Awards Nominations

Beyonce Zendaya and More Receive 2023 NAACP Image Awards Nominations


Outstanding soundtrack/compilation album

Black Panther: Wakanda Forever – Music From and Inspired By – Ryan Coogler, Ludwig Göransson, Archie Davis and Dave Jordan (Hollywood Records)

Bridgerton Season Two (Soundtrack from the Netflix Series) – Kris Bowers (Capitol Records)

Entergalactic – Kid Cudi (Republic Records)

P-Valley: Season 2 (Music From the Original TV Series) – Various Artists (Lions Gate Records)

The Woman King – Terence Blanchard (Milan Records)

Outstanding international song

“Bad to Me” – Wizkid (RCA Records/Starboy/Sony Music International)

“Diana” – Fireboy DML, Chris Brown, Shenseea (YBNL Nation / EMPIRE)

“Last Last” – Burna Boy (Atlantic Records)

“No Woman No Cry” – Tems (Def Jam Recordings)

“Stand Strong” – Davido feat. Sunday Service Choir (RCA Records/Sony Music UK)

Outstanding gospel/Christian album

 

All Things New – Tye Tribbett (Motown Gospel)

Hymns – Tasha Cobbs Leonard (Motown Gospel)

Kingdom Book One – Maverick City Music & Kirk Franklin (Tribl Records, Fo Yo Soul Recordings and RCA Inspiration)

My Life – James Fortune (FIYA World/MNRK Music Group)

The Urban Hymnal – Tennessee State University (TSU/Tymple)

Outstanding gospel/Christian song

“All in Your Hands” – Marvin Sapp (Elev8 Media & Entertainment LLC)

“Fly (Y.M.M.F.)” – Tennessee State University (TSU/Tymple)

“Positive” – Erica Campbell (My Block Inc.)

“Whole World in His Hands” – MAJOR. (MNRK Music Group)

“Your World” – Jonathan McReynolds (MNRK Music Group)

Outstanding jazz album – instrumental

Detour – Boney James (Concord Records)

JID014 (Jazz Is Dead) – Henry Franklin, Ali Shaheed Muhammad, Adrian Younge

The Funk Will Prevail – Kaelin Ellis (NCH Music)

The Gospel According to Nikki Giovanni – Javon Jackson (Solid Jackson Records)

Thrill Ride – Ragan Whiteside (Randis Music)

Outstanding jazz album – vocal

Legacy – Adam Blackstone (BASSic Black Entertainment Records / Anderson Music Group / Empire)

Linger Awhile – Samara Joy (Verve Records)

Love and the Catalyst – Aimée Allen (Azuline)

New Standards Vol. 1 – Terri Lyne Carrington (Candid Records)

The Evening : Live at Apparatus – The Baylor Project (Be A Light)

MOTION PICTURE CATEGORIES

Outstanding motion picture

A Jazzman’s Blues (Netflix)

Black Panther: Wakanda Forever (Marvel Studios)

Emancipation (Apple TV)

The Woman King (Sony Pictures Releasing)

TILL (United Artists Releasing/Orion Pictures)

Outstanding actor in a motion picture

Daniel Kaluuya – Nope (Universal Pictures)

Jonathan Majors – Devotion (Sony Pictures Entertainment)

Joshua Boone – A Jazzman’s Blues (Netflix)

Sterling K. Brown – Honk for Jesus. Save Your Soul (Focus Features)

Will Smith – Emancipation (Apple)

Outstanding actress in a motion picture

Danielle Deadwyler – TILL (United Artists Releasing/Orion Pictures)

Keke Palmer – Alice (Vertical Entertainment)

Letitia Wright – Black Panther: Wakanda Forever (Marvel Studios)

Regina Hall – Honk for Jesus. Save Your Soul (Focus Features)

Viola Davis – The Woman King (Sony Pictures Releasing)

Outstanding supporting actor in a motion picture

Aldis Hodge – Black Adam (Warner Bros. Pictures / New Line Cinema)

Cliff “Method Man” Smith – On the Come Up (Paramount Pictures)

Jalyn Hall – TILL (United Artists Releasing/Orion Pictures)

John Boyega – The Woman King (Sony Pictures Releasing)

Tenoch Huerta – Black Panther: Wakanda Forever (Marvel Studios)

Outstanding supporting actress in a motion picture

Angela Bassett – Black Panther: Wakanda Forever (Marvel Studios)

Danai Gurira – Black Panther: Wakanda Forever (Marvel Studios)

Janelle Monáe – Glass Onion: A Knives Out Mystery (Netflix)

Lashana Lynch – The Woman King (Sony Pictures Releasing)

Lupita Nyong’o – Black Panther: Wakanda Forever (Marvel Studios)

Outstanding independent motion picture

Breaking (Bleecker Street)

Causeway (Apple TV)

Mr. Malcolm’s List (Bleecker Street)

Remember Me: The Mahalia Jackson Story (Hulu)

The Inspection (A24)

Outstanding international motion picture

Athena (Netflix)

Bantú Mama (ARRAY)

Broker (NEON)

Learn to Swim (ARRAY)

The Silent Twins (Focus Features)

Outstanding breakthrough performance in a motion picture

Jalyn Hall – TILL (United Artists Releasing/Orion Pictures)

Joshua Boone – A Jazzman’s Blues (Netflix)

Ledisi – Remember Me: The Mahalia Jackson Story (Hulu)

Y’lan Noel – A Lot of Nothing (RLJE)

Yola – Elvis (Warner Bros. Pictures)

Outstanding ensemble cast in a motion picture

A Jazzman’s Blues (Netflix)

Black Panther: Wakanda Forever (Marvel Studios)

Emancipation (Apple TV)

The Woman King (Sony Pictures Entertainment)

TILL (United Artists Releasing/Orion Pictures)

Outstanding animated motion picture

DC League of Super- Pets (Warner Bros. Pictures / WAG / DC)

Guillermo del Toro’s – Pinocchio (Netflix)

Puss in Boots: The Last Wish (Universal Pictures)

Turning Red (Pixar Animation Studios)

Wendell & Wild (Netflix)

Outstanding character voice-over performance – motion picture

Angela Bassett – Wendell & Wild (Netflix)

Keke Palmer – Lightyear (Walt Disney Studios)

Kevin Hart – DC League of Super-Pets (Warner Bros. Pictures / WAG / DC)

Lyric Ross – Wendell & Wild (Netflix)

Taraji P. Henson – Minions: The Rise of Gru (Universal Pictures)

Outstanding short-form (live action)

Dear Mama… (Film Independent)

Fannie (Chromatic Black)

Fathead (University of Southern California)

Incomplete (20th Century Digital, Hulu)

Pens & Pencils (Wavelength Productions/Black TV & Film Collective)

Outstanding short-form (animated)

I Knew Superman (Houghtonville Animation)

More Than I Want to Remember (MTV Entertainment Studios)

Supercilious (York Cinemas)

The Boy, the Mole, the Fox and the Horse (Apple Studios)

We Are Here (271 Films)

Outstanding breakthrough creative (motion picture)

Elvis Mitchell – Is That Black Enough for You?!? (Netflix)

Ericka Nicole Malone – Remember Me: The Mahalia Jackson Story (Hulu)

Krystin Ver Linden – Alice (Vertical Entertainment)

Mo McRae – A Lot of Nothing (RLJE)

Stephen Adetumbi, Jarrett Roseborough – This Is My Black (Campus of Pine Forge Academy)

TELEVISION + STREAMING CATEGORIES

Outstanding comedy series

Abbott Elementary (ABC)

Atlanta (FX)

black-ish (ABC)

Rap Sh!t (HBO Max)

The Wonder Years (ABC)

Outstanding actor in a comedy series

Anthony Anderson – black-ish (ABC)

Cedric The Entertainer – The Neighborhood (CBS)

Donald Glover – Atlanta (FX)

Dulé Hill – The Wonder Years (ABC)

Mike Epps – The Upshaws (Netflix)

Outstanding actress in a comedy series

Loretta Devine – Family Reunion (Netflix)

Maya Rudolph – Loot (Apple TV+)

Quinta Brunson – Abbott Elementary (ABC)

Tichina Arnold – The Neighborhood (CBS)

Tracee Ellis Ross – black-ish (ABC)

Outstanding supporting actor in a comedy series

Brian Tyree Henry – Atlanta (FX)

Deon Cole – black-ish (ABC)

Kenan Thompson – Saturday Night Live (NBC)

Tyler James Williams – Abbott Elementary (ABC)

William Stanford Davis – Abbott Elementary (ABC)

Outstanding supporting actress in a comedy series

Janelle James – Abbott Elementary (ABC)

Jenifer Lewis – black-ish (ABC)

Marsai Martin – black-ish (ABC)

Sheryl Lee Ralph – Abbott Elementary (ABC)

Wanda Sykes – The Upshaws (Netflix)

Outstanding drama series

Bel-Air (Peacock)

Bridgerton (Netflix)

Euphoria (HBO Max)

P-Valley (Starz)

Queen Sugar (OWN: Oprah Winfrey Network)

Outstanding actor in a drama series

Damson Idris – Snowfall (FX)

Jabari Banks – Bel-Air (Peacock)

Kofi Siriboe – Queen Sugar (OWN: Oprah Winfrey Network)

Nicco Annan – P-Valley (Starz)

Sterling K. Brown – This Is Us (NBC)

Outstanding actress in a drama series

Angela Bassett – 9-1-1 (FOX)

Brandee Evans – P-Valley (Starz)

Queen Latifah – The Equalizer (CBS)

Rutina Wesley – Queen Sugar (OWN: Oprah Winfrey Network)

Zendaya – Euphoria (HBO Max)

Outstanding supporting actor in a drama series

Adrian Holmes – Bel-Air (Peacock)

Amin Joseph – Snowfall (FX)

Caleb McLaughlin – Stranger Things (Netflix)

Cliff “Method Man” Smith – Power Book II: Ghost (Starz)

J. Alphonse Nicholson – P-Valley (Starz)

Outstanding supporting actress in a drama series

Adjoa Andoh – Bridgerton (Netflix)

Bianca Lawson – Queen Sugar (OWN: Oprah Winfrey Network)

Loretta Devine – P-Valley (Starz)

Susan Kelechi Watson – This Is Us (NBC)

Tina Lifford – Queen Sugar (OWN: Oprah Winfrey Network)

Outstanding television movie, limited-series or dramatic special

Carl Weber’s The Black Hamptons (BET Networks)

From Scratch (Netflix)

The Best Man: The Final Chapters (Peacock)

The Last Days of Ptolemy Grey (Apple TV+)

Women of the Movement (ABC)

Outstanding actor in a television movie, limited-series or dramatic special

Morris Chestnut – The Best Man: The Final Chapters (Peacock)

Samuel L. Jackson  – The Last Days of Ptolemy Grey (Apple TV+)

Terrence Howard – The Best Man: The Final Chapters (Peacock)

Trevante Rhodes – Mike (Hulu)

Wendell Pierce – Don’t Hang Up (Bounce TV)

Outstanding actress in a television movie, limited-series or dramatic special

Niecy Nash-Betts – DahmerMonster: The Jeffrey Dahmer Story (Netflix)

Regina Hall – The Best Man: The Final Chapters (Peacock)

Sanaa Lathan – The Best Man: The Final Chapters (Peacock)

Viola Davis – The First Lady (Showtime)

Zoe Saldaña – From Scratch (Netflix)

Outstanding supporting actor in a television movie, limited-series or dramatic special

Glynn Turman – Women of the Movement (ABC)

Keith David – From Scratch (Netflix)

Omar Benson Miller – The Last Days of Ptolemy Grey (Apple TV+)

Russell Hornsby – Mike (Hulu)

Terrence “TC” Carson – A Wesley Christmas (AMC)

Outstanding supporting actress in a television movie, limited-series or dramatic special

Alexis Floyd –  Inventing Anna (Netflix)

Danielle Deadwyler – From Scratch (Netflix)

Melissa De Sousa – The Best Man: The Final Chapters (Peacock)

Nia Long – The Best Man: The Final Chapters (Peacock)

Phylicia Rashad – Little America (Apple TV+)

Outstanding news/information (series or special)

#RolandMartinUnfiltered: Black Votes Matter Election Night 2022 Coverage (Black Star Network/YouTube)

ABC News 20/20 Michelle Obama: The Light We Carry, A Conversation with Robin Roberts (ABC)

Finding Your Roots with Henry Louis Gates, Jr. (PBS)

OWN Spotlight: Viola Davis – The Woman King (OWN: Oprah Winfrey Network)

The Hair Tales (Hulu)

Outstanding talk series

Hart to Heart (Peacock)

Red Table Talk (Facebook Watch)

Sherri (Syndicated)

Tamron Hall (ABC)

Uninterrupted: The Shop (YouTube)

Outstanding reality program, reality competition or game show (series)

Legendary (HBO Max)

Lizzo’s Watch Out for the Big Grrrls (Amazon Studios)

Shark Tank (ABC)

Sweet Life: Los Angeles (HBO Max)

The Real Housewives of Atlanta (Bravo)

Outstanding variety show (series or special)

A Black Lady Sketch Show (HBO Max)

BET Awards 2022 (BET Networks)

Deon Cole: Charleen’s Boy (Netflix)

Martin: The Reunion (BET Networks)

The Daily Show with Trevor Noah (Comedy Central)

Outstanding children’s program

Family Reunion (Netflix)

Raising Dion (Netflix)

Raven’s Home (Disney+)

Tab Time (YouTube Originals)

Waffles + Mochi’s Restaurant (Netflix)

Outstanding performance by a youth (series, special, television movie or limited-series)

Alaya “That Girl Lay Lay” High – That Girl Lay Lay (Nickelodeon)

Cameron J. Wright – Family Reunion (Netflix)

Elisha Williams – The Wonder Years (ABC)

Khali Spraggins – The Upshaws (Netflix)

Ja’Siah Young – Raising Dion (Netflix)

Outstanding host in a talk or news/information (series or special) – individual or ensemble

Jada Pinkett-Smith, Adrienne Banfield-Norris, Willow Smith – Red Table Talk (Facebook Watch)

Jennifer Hudson – The Jennifer Hudson Show (Syndicated)

Kevin Hart – Hart to Heart (Peacock)

Lester Holt – NBC Nightly News (NBC)

Tracee Ellis Ross – The Hair Tales (Hulu)

Outstanding host in a reality/reality competition, game show or variety (series or special) – individual or ensemble

Keke Palmer – Password (NBC)

Lizzo – Lizzo’s Watch Out for the Big Grrrls (Amazon Studios)

Tabitha Brown – Tab Time (YouTube Originals)

Taraji P. Henson – BET Awards 2022 (BET Networks)

Trevor Noah – The Daily Show with Trevor Noah (Comedy Central)

Outstanding guest performance

Amanda Gorman – Sesame Street (HBO Max)

Chance the Rapper – South Side (HBO Max)

Colman Domingo – Euphoria (HBO Max)

Glynn Turman – Queen Sugar (OWN: Oprah Winfrey Network)

Gabourey Sidibe – American Horror Stories (FX)

Outstanding Animated Series

Central Park (Apple TV+)

Eureka! (Disney Junior)

Gracie’s Corner TV (YouTube)

The Proud Family: Louder and Prouder (Disney+)

Zootopia+ (Disney+)

Outstanding character voice-over performance (television)

Billy Porter – The Proud Family: Louder and Prouder (Disney+)

Cedric the Entertainer – The Proud Family: Louder and Prouder (Disney+)

Chris Bridges – Karma’s World (Netflix)

Cree Summer – Rugrats (Nickelodeon)

Kyla Pratt – The Proud Family: Louder and Prouder (Disney+)

Outstanding short form series – comedy or drama

Between The Scenes – The Daily Show (Comedy Central)

Oh Hell No! With Marlon Wayans (Facebook Watch)

Rise Up, Sing Out (Disney+)

Sunday Dinner (Youtube)

Zootopia+ (Disney+)

Outstanding short form series or special – reality/nonfiction

Black Independent Films: A Brief History (Turner Classic Movies)

Daring Simone Biles (Snap)

Historian’s Take (PBS)

NFL 360 (NFL Network)

Omitted: The Black Cowboy (ESPN)

Outstanding breakthrough creative (television)

Amy Wang – From Scratch (Netflix)

Branden Jacobs-Jenkins – Kindred (FX)

Hannah Cope – Karma’s World (Netflix)

Quinta Brunson – Abbott Elementary (ABC)

Syreeta Singleton – Rap Sh!t (HBO Max)

DOCUMENTARY CATEGORIES

Outstanding documentary (film)

Civil (Netflix)

Descendant (Netflix)

Is That Black Enough For You?!? (Netflix)

Louis Armstrong’s Black & Blues (Apple TV+)

Sidney (Apple TV+)

Outstanding documentary (television)

Black Love (OWN: Oprah Winfrey Network)

Everything’s Gonna be All White (Showtime)

Frontline (PBS)

Race: Bubba Wallace (Netflix)

Shaq (HBO Max)

WRITING CATEGORIES

Outstanding writing in a comedy series

Aisha Muharrar – Hacks – “Episode 206” (HBO Max)

Ayo Edebiri, Shana Gohd – What We do in the Shadows – “Episode 405” (FX)

Brittani Nichols – Abbott Elementary – “Student Transfer” (ABC)

Karen Joseph Adcock – The Bear – “Episode 105” (FX)

Quinta Brunson – Abbott Elementary – “Development Day” (ABC)



Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

GIPHY App Key not set. Please check settings

TikToker Remi Bader Reflects on The Side Effects From Using

TikToker Remi Bader Reflects on The Side Effects From Using Ozempic

Dog starts Texas house fire while eating cookies off kitchen

Dog starts Texas house fire while eating cookies off kitchen counter